Česko-zakarpatská smíšená obchodní komora z. s.

O Zakarpatské Ukrajině

Zakarpatská Ukrajina

Dějiny

Od 10. století až do počátku 20. století bylo území Zakarpatské oblasti součástí uherského království. V letech 1919/19201938 patřilo usnesením mírové smlouvy saint-germainskétrianonské meziválečnému Československu,[2] roku 1938 bylo jihozápadní pohraničí připojeno k Maďarsku, které pak v letech 19391944 okupovalo celou oblast, než ji obsadil Sovětský svaz. Zakarpatská oblast v současné podobě byla ustavena 22. ledna 1946. Její hranice se mírně liší od hranic Podkarpatské Rusi v rámci ČSR, která nezahrnovala mj. město Čop a obce AšvaňBatvaGaločKomárovceMalé SlemencePalaďPalovRátovceSurtyŠalamúnováTéglás.

zdroj: Wikipedia

Geografie

Oblast hraničí na západě se Slovenskem, na jihu s Maďarskem a Rumunskem, na severu krátce s Polskem a na severovýchodě s Lvovskou a Ivanofrankivskou oblastí Ukrajiny. Povrch se zvedá od Panonské nížiny na jihozápadě k vrcholkům Karpat na severovýchodě; na východní hranici oblasti se tyčí nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla (2061 m). Nejvýznamnější řekou je Tisa, která pramení nedaleko Rachova a tvoří značnou část jižní hranice oblasti (s Rumunskem a Maďarskem). I další větší řeky – Uh (), Latorica, Rika, Terebla, Teresva (a ostatně celé území oblasti) patří do jejího povodí.

Administrativní členění

Zakarpatská oblast se od svého vzniku (mimo přechodné změny v 60. letech) do r. 2020 dělila na 13 rajónů. Pět měst oblastního významu  spravují městské rady podléhající přímo oblastní radě.

Zakarpatská Ukrajina nebo také Podkarpatská Rus. Celá oblast náležela k bývalému Československu. Do tohoto období také spadá největší rozvoj správního střediska Zakarpatí, Užhorodu. Jako důkaz díků za toto období byla v roce 2002 v Užhorodu odhalena busta T.G.Masaryka. Vůbec v celém kraji jsou „české stopy“ ještě hodně patrné. Třeba v Mukačevo na pěší zóně sousoší Cyrila a Metoděje.

Milníky společných vztahů